دریچه برگشت هوا (دریچه اگزاست یا دریچه مکش)

معرفی دریچه برگشت هوا

با وارد شدن هوای تهویه شده در یک محیط ضروری است که هوای فعلی موجود در فضا از آن محیط خارج شود.از دریچه هوای برگشت یا دریچه اگزاست برای بازگشت هوا از هر فضایی به دستگاه تهویه مطبوع و جایگزین شدن هوای تهویه شده استفاده می شود و هدف از استفاده و نصب دریچه های برگشت هوا یا به عبارت دیگر دریچه مکش ایجاد حلقه ای برای گردش هوا در ساختمان و استخراج هوا از محل مورد نظر و فرستادن به سیستم تهویه مطبوع برای انجام عملیات خنک کننده و گرمایش میباشد.

همچنین با نصب فیلتر های قابل تعویض بر روی این دریچه هوا ،سبب جمع آوری گردوغبار های موجود در فضای اتاق و در نتیجه جلوگیری از ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه AC میشویم.

 

تقسیم بندی دریچه برگشت هوا از نظر شکل هندسی

وجود پارامترها و عواملی مانند محل نصب دریچه هوای برگشت (دریچه اگزاست)،سطح مفید دریچه، سرعت جریان هوا روی دریچه،محدودیت های معماری ساختمان ها و… باعث شده است که این دریچه ها در انواع و شکل های مختلفی تولید شوند. انواع دریچه برگشت هوا عبارتند از:

  • دریچه هوای برگشت گرد سقفی
  • دریچه هوای برگشت گرد دیواری
  • دریچه هوای برگشت چهارگوش سقفی
  • دریچه هوای برگشت چهارگوش دیواری

 

دریچه برگشت هوا،دریچه اگزاست،دریچه مکش

 

دریچه هوای اگزاست گرد

این دریچه هوا در دو نوع دیواری و سقفی تولید میشود و برای انتخاب صحیح دریچه ، باید پارامترهای مختلفی مانند محل نصب آن ، سرعت جریان هوا و… را در نظر گرفت.

 

انواع دریچه اگزاست گرد

 

دریچه اگزاست چهارگوش

دریچه اگزاست چهارگوش در دو نوع دیواری و سقفی تولید و به فروش میرسد و هنگام انتخاب آن مانند دریچه های مکش گرد باید پارامتر های مختلفی را در نظر بگیرید.

 

انواع دریچه اگزاست چهارگوش

 

 

مزایای استفاده از دریچه های هوای برگشت یا دریچه اگزاست

1-حفظ فشار و تعادل هوا در محیط:

در صورتی که از این دریچه ها استفاده نکنید ، هوا به میزان لازم در محیط گردش پیدا نمیکند و اگر قصد دارید به بهینه ترین حالت ممکن را برای گردش هوا دست یابید باید تمام دریچه های موجود در اتاق را باز نگه دارید. در صورت بستن تعدادی از دریچه ها، فشار زیادی به کل سیستم تهویه هوا و دریچه های دیگر وارد خواهد شد.

 

خرید دریچه برگشت،قیمت دریچه برگشت،فروش دریچه برگشت

 

2-کاهش یافتن رطوبت موجود در هوا توسط دریچه هوا برگشت:

در سیستم های تهویه مطبوع ،دریچه برگشت هوا مانند دستگاه تهویه،از اهمیت زیادی برخوردار میباشد و تاثیر زیادی در کیفیت هوای جریان یافته در فضای اتاق دارد. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که در صورت بسته بودن تمام دریچه ها، رطوبت فضای اتاق افزایش خواهد یافت و این امر باعث میشود که وسایل موجود در محیط آسیب ببینند و خراب شوند. بنابراین ضروری است که تمام دریچه ها در تمام مدت باز بمانند.

 

3-کاهش یافتن مصرف انرژی و هزینه ها با استفاده از دریچه مکش

هنگامی که تمام دریچه ها باز باشد دیگر مانعی در برابر هوا وجود نخواهد داشت و با وجود ورودی های مختلف برای جریان هوا، میزان خنک کنندگی ثابت و ایده آل میماند و در نتیجه باعث کاهش هزینه ها میشود.

 

مهمترین هدف از نصب دریچه هوای بازگشتی چیست؟

یکی از مهمترین اهداف نصب دریچه هوای برگشت ،برقراری و حفظ گردش هوا در ساختمان و جذب هوای داخل برای عملیات سرمایش و سرمایش است. با جریان مداوم و تهویه هوای داخلی، سیستم تهویه مطبوع هوای تازه‌تری را وارد می‌کند و اغلب هوای تازه را جایگزین هوای موجود می‌کند.

همچنین لازم به ذکر است که در این فرآیند می تواند گرد و غبار را نیز از خانه پاک کند. البته با چرخش مداوم هوا و جذب گرد و غبار می توان کارکرد تجهیزات تهویه مطبوع را دچار اختلال کند اما جای نگرانی نیست زیرا فیلتر نصب شده بر روی دریچه برگشت هوا معمولا قابل تعویض هستند و شما می توانید برای عملکرد بهتر تجهیزات AC ، فیلترهای نصب شده را به طور مرتب تعویض کنید.

 

تعداد دریچه هوا برگشت مورد نیاز چند تا میباشد؟

به طور پیش فرض، هر اتاق باید دارای یک دریچه هوای برگشت باشد، اما اگر اتاق بزرگ است، باید چندین دریچه هوای برگشتی تعبیه شود.ساختمان هایی که در اکثر اتاق هایش ، دریچه هوا بازگشتی نصب کرده است، بهترین پیکربندی را دارند که گردش هوا را تا حد زیادی تسهیل می کند اما باید این نکته را در نظر گرفته که در برخی از ساختمان ها تنها نصب یک یا دو دریچه هوا بازگشتی کافی میباشد.

 

 

خرید دریچه مکش هوا،خرید دریچه اگزاست،قیمت دریچه مکش هوا

 

چه عواملی طول عمر دریچه هوا بازگشتی را افزایش میدهد؟

عواملی مانند جنس بدنه و اجزای دریچه هوا برگشت، بر کیفیت و طول عمر این محصولات اثرگذار است و نکته ای که هنگام خرید دریچه برگشت هوا باید به آن توجه کنید این است که مقاومت آن در برابر حرارت و رطوبت چقدر میباشد.

 

قیمت دریچه برگشت هوا

قیمت دریچه برگشت هوا به عوامل مختلفی از جمله: نوع دریچه ، جنس دریچه ، ابعاد آن ، قیمت به روز مواد اولیه ، دستمزد ساخت و… بستگی دارد.شما میتوانید برای اطلاع دقیق از قیمت دریچه مکش هوا و سایر محصولات مجموعه تنظیم تهویه یسنا، از طریق شماره های ثبت شده در این صفحه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

خرید دریچه هوا برگشت یا دریچه مکش

موسسه تنظیم تهویه یسنا چندین سال است که در زمینه فروش انواع دریچه هوا از جمله دریچه هوا برگشت یا دریچه مکش فعالیت میکند و این دریچه ها را طبق سفارش مشتری و نیاز بازار تولید میکند. برای مشاوره و خرید دریچه برگشت هوا یا دریچه اگزاست و همچنین اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید:

021-65020527

021-65020509

دریچه لوور سند تراپ
خرید دریچه مشبک با قیمت مناسب
لوور ماسه گیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =