سپتامبر, 2017

کلاهک پره ای

 

کلاهک پره ای

در میان انواع کلاهک صنعتی ، کلاهک ژاپنی که در اصطلاح به کلاهک پره ای نیز معروف است ، از شکیل ترین کلاهک ها محسوب می شود . کلاهک پره ای عموماً در انتهای لوله دودکش و لوله های ونت در بام نصب و مورد استفاده قرار میگیرد . از جمله کاربردهای اصلی کلاهک پره ای استفاده از آن در دهانه ی خروجی لوله های دودکش موتورخانه در بام می باشد .

کاربرد دیگر کلاهک پره ای در دهانه لوله ها و داکت دودکش هودهای صنعتی و خانگی می باشد. کلاهک پره ای برای خروج گاز دی اکسید کربن حاصل از سوختن گاز انواع بخاری های گازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کلاهک پره ای در تخلیه ی دود سیستم شومینه نیز کاریرد دارد. 

از کلاهک پره ای در انواع سقف ها مانند سقف های مسطح و سقف های شیبدار ، به راحتی می توان استفاده نمود. ارتفاع استاندارد برای ساخت کلاهک پره ای در هر ابعاد ، به میزان ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد ، که بنا به سفارش مشتریان قابل افزایش یا کاهش سایز می باشند . تعداد پره های کلاهک پره ای معمولا ۴ پره به همراه تاج می باشد.

کلاهک پره ای از انواع ورق روغنی،گالوانیزه،سیاه و حتی گاهی از استیل قابل ساخت می باشد. 

در صورت استفاده از ورق روغنی،سیاه و حتی گالوانیزه در ساخت کلاهک پره ای برای جلوگیری از اکسیده شدن و زنگ زدگی و استهلاک زودرس، بر روی سطح آن از پوشش رنگ کوره ای استفاده می گردد. 

کلاهک پره ای به همراه فلاشینگ


در مناطقی که هوا دارای رطوبت زیاد میباشد مانند شمال و جنوب کشور اغلب متریال استفاده در تولید کلاهک پره ای ورق گالوانیزه میباشد که باعث عمر بیشتر کلاهک های پره ای میشود.

ضخامت ورقِ استفاده شده در کلاهک پره ای نیز بنا به ابعاد کلاهک متفاوت می باشد،اما بطور استاندارد از ورق یک میل با رنگ کوره ای برای ساخت کلاهک پره ای استفاده می گردد.

لازم به ذکر است ضخامت ورق مصرفی در ساخت کلاهک پره ای ، از نیم میلیمتر تا ۲ میلیمتر متغیر می باشد . اگر ضخامت ورق، یک و کمتر از یک میل باشد برای اتصال قطعات کلاهک پره ای از اتصال نقطه جوش و برای ضخامت های بالاتر از اتصال جوشکاری استفاده می گردد. 

همچنین اگر قرار باشد کلاهک پره ای  روی مقطع چهارگوشی را کاور کند لبه ی پایینی کلاهک پره ای بدون خم ساخته می شود ولی در عوض از داخل در چند سانتیمتری پایه ی کلاهک پره ای یک نوار L شکل یا نبشی چرخانده می شود که وقتی پایه ی کلاهک پره ای روی مقطع چهارگوش  را کاور می کند، با گیرکردن نبشی روی سطح چهارگوش، کلاهک پره ای ترمز کرده و در همین وضعیت تثبیت و نصب گردد. 

گلاهک پره ای

بام کلاهک پره ای  بصورت یک شیبه ، دوشیبه ی مسطح و دوشیبه ی قوس دار قابل طراحی و ساخت می باشد. اگر یک وجه از وجوهِ پایه ی کلاهک پره ای با مانع مواجه باشد، پره های کلاهک پره ای بصورت سه طرفه ساخته می شود. از جمله مزایای استفاده از کلاهک پره ای ،امکان استفاده از آن بر روی دیوار و همچنین نمای ساختمان می باشد. 

کلاهک پره ای سه طرفه

استفاده از کلاهک پره ای در محیطهایی که دارای ریزگرد و گردوعبار است، توصیه می گردد.از جمله کاربردهای جانبی کلاهک پره ای استفاده از آن برای تامین هوای تازه ی اتاقک دستگاه های هواساز می باشد.

کلاهک صنعتی
کلاهک صنعتی

مزایا و قابلیت ها :

  • ورودی هوای تازه برای اتاق نصب دستگاه هایی نظیر هواساز
  • نصب برروی دیوار و نمای ساختمان
  • جلوگیری از نفوذ باران و برف به داخل ساختمان
  • جلوگیری از ورود ماسه به داخل فضا
  • استفاده در محیط های با آلودگی نظیر ماسه و گرد و غبار درشت موجود در هوا
  • قابلیت استفاده برا هوای رفت ساختمان

 

کلاهک صنعتی
کلاهک صنعتی
کلاهک صنعتی
کلاهک صنعتی
برچسب ها