دریچه گرد

دریچه گرد

دریچه های گرد تنظیم تهویه یسنا در دو نوع آلومینیومی و پلاستیکی تولید میشوند و همچنین لازم به ذکر است که سطح دریچه های گرد که از جنس آلومینیوم ساخته می شوند با رنگ کوره ای مرغوب در رنگ های متفاوت،شیک و متناسب با محیط، قابل عرضه هستند. تمام دریچه ها از یک فریم در محیط خود و همچنین یک نوع دریچه در قسمت داخلی تشکیل شده است.

انواع دریچه گرد :

 • دریچه مشبک ( لانه زنبوری ) گرد

این نوع دریچه بیشتر جهت برگشت و تخلیه قابل استفاده می باشند. هوادهی دراین نوع دریچه ها به صورت رشته ای می باشد. به دلیل دارا بودن اصطحکاک کم در برخورد باجریان هوا دارای خروجی حداکثر در شدت جریان بوده و اصولا زمانی که مقدار جریان هوا با افت فشار کم و طول پرتاب بلند مورد نیاز است از این نوع دریچه استفاده می شود. ساختار این دریچه از یک فریم گرد و یک شبکه ی منسجم و اصطلاحاً لانه زنبوری تشکیل شده است. هم جنس فریم دریچه های گرد و هم شبکه های داخلی لانه زنبوری هر دو از آلومینیوم ساخته می شود.

دریچه گرد
دریچه گرد

فریم دریچه های گرد مشبک آلومینیومی در سایزهای کمتر از بیست سانتیمتر بصورت یک پله و در سایزهای بیشتر از ۲۰ سانتیمتر بصورت دو پله، طراحی و مونتاژ می گردد.این موضوع به خاطر تناسب و هماهنگی قطر هر دریچه با فریم دریچه گرد صورت می پذیرد تا ساختار فریم به شکل ناموزون و غیرمتناسب به چشم نیاید.

دریچه گرد
دریچه گرد
 • دریچه سقفی گرد تخت

این نوع دریچه بیشتر برای محیط هایی استفاده می شود که دارای ارتفاع معمولی می باشند و دلیل استفاده از این نوع دریچه نیز ورود هوای تازه از کانال به محیط می باشد. این نوع دریچه ها در داخل سقف و یا سقف کاذب قابل نصب می باشد وبه آسانی روی کانال گرد و یا با یک تبدیل روی کانال چهارگوش تعبیه می شوند. جهت هوای رفت ، برگشت وتخلیه استفاده می شوند که پخش جریان یکنواخت هوا را به صورت افقی ویا عمودی توسط پره های متوالی هم مرکز درتمام جهات انجام می دهند. در دریچه سقفی گرد برجسته میزان بالای پخش هوا در زیر سقف باعث متعادل شدن درجه حرارت وسرعت هوا می شود.

دریچه گرد
دریچه گرد

 

 • دریچه سقفی گرد برجسته

دریچه سقفی گرد برجسته از نظر ظاهری به دریچه سقفی تخت شباهت دارند با این تفاوت که لایه های داخلی هر چه به داخل دریچه نزدیک میشویم به سمت بیرون کشیده میشوند، برجسته میشوند . این نوع دریچه ها برای ایجاد سرمایش از سقف مناسب می باشند . این محصول را می توان از مدل های مختلف ازجمله تخت وبرجسته وازجنس آلومینیوم ودر مدل تخت از جنس ABS تولید نمود . قابلیت نصب دمپر گرد پروانه ای ویا دمپرگرد نیم صفحه ای برای کنترل هوادهی را دارند . دارای پوشش رنگی پودری کوره ای الکترواستاتیک می باشند.

دریچه گرد
دریچه های گرد

 

دریچه های گرد
دریچه _گرد
 • دریچه جت نازل گرد

دریچه جت نازل گرد دارای لایه های استوانه ای موازی در قسمت داخلی دریچه می باشد و بیشترین کاربرد این دریچه در کانالهای رفت هوا می باشد. قابلیت پرتاب هوا در ارتفاع های بلند را دارا میباشند. دریچه گرد جت نازل هم بر روی انشعاب آزاد کانال هوا ، هم بر روی دهانه انشعاب همسطح سقف و حتی بر روی دهانه انشعاب هوا بر روی دیوار قابل نصب و کاربرد می باشد.

دریچه های گرد
دریچه _گرد

دریچه گرد جت نازل هم می تواند به تنهایی و هم بصورت ترکیبی بر روی سینی های ورقی به تناسب محل نصب و تعبیه گردد.  قابلیت پخش هوا در حجم زیاد، شوت هوا بصورت یکپارچه، عدم افت فشار هوا، صدای حداقلی بر اثر عبور از این دریچه گرد و قابلیت نصب بر روی دهانه کانال های هوا و انواع پلنیوم باکس ها برخی از قابلیت های این نوع دریچه میباشند.

دریچه های گرد
دریچه _گرد
 • دریچه جت اسپوت گرد

دریچه گرد جت اسپوت فریم آن بصورت مستقیم به بدنه ی کروی داخلی متصل می باشد و در واقع کره ی تو خالی دریچه جت اسپوت با تکیه بر فریم گرد دریچه جت اسپوت و غلتیدن در نشیمن گاه فریم ، امکان هدایت هوا را به تمام جوانبِ فریم فراهم می نماید و هوا در مدار صدو هشتاددرجه، انتشار می دهد.شکل شیک و ظاهر دکوراتیوِ دریچه جت اسپوت باعث گردیده این نوع دریچه از پرکاربردترین دریچه ها در فضاهای تجاری، اداری،نمایشگاهی و ساختمانهای مدرن باشد.

دریچه های گرد
دریچه _گرد
 • دریچه سونایی گرد

قابل استفاده در سونا، استخر ،سرویس های بهداشتی وحمام وکلیه مکانهای با رطوبت بالا می باشند. قابل تولید از جنس آلومینیوم و آهن و پلاستیک هستند. قابلیت نصب آسان برای رفت وبرگشت و قابل استفاده در تخلیه. با توجه به افت فشارهوای بسیار پایین دریچه سونایی می توان آنرا بهترین گزینه در فضاهایی که مکش رطوبت و هوای محیط بصورت دایمی جریان داشته باشد کرده است.

دریچه های گرد
دریچه _گرد

ساختار دیسکی و قابلیت باز و بسته شدن معبر هوا بوسیله دیسک چرخشیِ دریچه گرد سونایی باعث شده این نوع دریچه از دمپر بی نیاز بوده و با چرخاندن دیسک دریچه  سونایی و نزدیک و دور شدن دیسک به دیواره فریم معبر هوا گشاد یا تنگ شده و امکان تنظیم هوادهی یا هواکشی به راحتترین وضع برقرار می گردد.این موضوع بصورت عموما بصورت فصلی در محیط های مذکور بر روی عملکرد دریچه سونایی به انجام می رسد.

دریچه های گرد
دریچه _گرد

متعلقات دریچه گرد :

 • دمپر پروانه ای

بر روی هر یک دریچه های گرد قابلیت نصب دمپر ( دمپر پروانه ای ) برای تنظیم فشار و حتی انسداد هوا وجود دارد . از دمپر پروانه ای برای تنظیم مقدار هوای عبوری از دریچه ها استفاده میشود. با توجه به نحوه باز شدن پره های این نوع دمپر، توزیع هوا از دریچه تقریبا متقارن باقی می ماند. ساختار دمپر پروانه ای از یک استوانه در حدود قطر دریچه با پره های نیم دایره ای که بر روی این استوانه قرار می گیرد تشکیل شده است.

دمپر پروانه ای
دمپر پروانه ای

جنس دمپر پروانه ای از ورق گالوانیزه می باشد و ضخامت این ورق نیز به قطر دمپر بستگی دارد که با افزایش قطر دمپر پروانه ای ضخامت ورق دمپر پروانه ای نیز افزایش می یابد. با توجه به قرارگیریِ دمپر پروانه ای در پشت دریچه گرد و عدم دسترسیِ مستقیم به دمپر پروانه ای ، لذا برای دسترسی و عملکرد دمپر پروانه ای باید در ساختار انواع دریچه ها یک سوراخ به قطر نیم سانت که تاثیری در ساختار دریچه ها ایجاد نشود، ایجاد می کنیم تا بتوان بوسیله ی پیچ گوشتی از بیرون میزان باز یا بستگی دمپر پروانه ای را تعیین کنیم و هوای عبوری از دریچه ها را تنظیم کنیم. 

دمپر پروانه ای
دمپر پروانه ای

در واقع شکل باله های دمپر پروانه ای در هنگام بازبودن و همنواختیِ این شکل با بال های پروانه موجب نامگذاری این محصول بعنوان دمپر پروانه ای گشته است. این باله ها بوسیله ی یک محور افقی که روی استوانه ی دمپر پروانه ای تشکیل می گردد بصورت لولایی قابل تنظیم می گردند. باز و بسته شدن باله های دمپر پروانه ای بوسیله اهرم های دوگانه ی برنجی که با کارکرد پیچ محور مرکزی عمل می کند انجام می پذیرد. لازم به ذکر است اتصال اهرمی و یکپارچه ی برنجی که از دوطرف به باله های دمپر پروانه ای متصل است باعث می شود این باله ها بصورت همزمان باز یا بسته یا نیمه باز شوند. 

دمپر پروانه ای
دمپر پروانه ای

از جمله مزایای کاربرد دمپر پروانه ای می توان به نصب همزمان دمپر پروانه با دریچه گرد اشاره نمود.در واقع قبل از نصب دریچه در محل خود دمپر پروانه ای را روی آن نصب نموده و ترکیب دریچه و دمپر پروانه ای را بصورت متصل به هم و یکپارچه در محل مورد نظر نصب می کنند. لازم به ذکر است استحکام و ساختار قوی دمپر پروانه ای باعث می شود هنگام کاربرد آن هیچ لرزش یا صدای زوزه ی بادی ایجاد نگردد و هوا به راحتی و ملایمت در هر میزانی که به دلخواه با دمپر پروانه ای تنظیم کرده ایم در محیط جاری شود.

دوباله بودن دمپر پروانه ای باعث توازن در میزان ریزش هوا در محیط بواسطه استفاده از دمپر پروانه ای می گردد. وزن مناسب دمپر پروانه ای از جمله صفات دیگر این دمپر هوا می باشد، بطوریکه به راحتی می توان دمپر پروانه ای را حمل و نصب نمود. همزمانی نصب دریچه و دمپر پروانه ای باعث شده نیازی به صرف زمان مجدد برای تکمیل مراحل نصب دریچه و دمپر پروانه ای نباشد.

قابلیت ها :

 • پخش هوا به صورت متمرکز با قابلیت تنظیم در تمام جهات
 • قابل تولید از سایز 8 سانت تا 60 سانت
 • ارتفاع پرتاب تا ۲۳ متر
 • از جنس آلومینیومی و پلاستیکی
 • دارای پوشش رنگی پودری کوره ای الکترواستاتیک

موارد مصرف  :

 • محیط های اداری، بیمارستانی ، مسکونی
 • فروشگاه های بزرگ، سالنهای ورزشی وتاسیسات صنعتی
 • تالار ها و رستوران های پذیرایی
 • محل نصب در داخل سقف ، دیوار و یا کانال های باز
 • نصب در سقف و یا سقف کاذب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفت =